Якою б не була ваша мета, ви зможете її досягти, тільки як що захочете попрацювати.

(Опра Уінфрі)

Продовжуємо нашу тему спадкування і сьогодні розглянемо можливості спадкування майна за законом.

При вирішенні питання, хто є спадкоємцями за законом, враховуються такі юридичні факти, як: родинні стосунки (кровна спорідненість), шлюбні відносини, усиновлення (удочеріння), перебування на утриманні спадкодавця.

Всього Цивільним кодексом України передбачено 5 черг спадкування:

перша черга: діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки;

друга черга: рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері;

третя черга: рідні дядько та тітка спадкодавця;

четверта черга: особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини;

п’ята черга: утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.

Хочемо зазначити, що до спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім’єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, які вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов’язані спільним побутом, мали взаємні права і обов’язки (зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, тощо)/

У п’яту чергу право на спадкування за законом також одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї. Утриманцями слід вважати неповнолітню або непрацездатну особу (жінку, чоловіка при досягненні відповідно 55 і 60 років, інвалідів 1, 2 і 3 груп), яка не була членом сім’ї спадкодавця, але не менш як п’ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.

Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі:

1. відсутності спадкоємців попередньої черги,

2. усунення їх від права на спадкування,

3. неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

За загальним правилом, частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Проте, кожний із спадкоємців може уступити свою частку іншому спадкоємцю. Для цього лише необхідно подати відповідну заяву до нотаріуса.

Що стосується самого прийняття спадщини, то спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Як вже було зазначено в нашій попередній статті, прийняти саме спадкове майно необхідно протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Для цього спочатку подається нотаріусу заява про прийняття спадщини, а вже по закінченню шестимісячного терміну з дня відкриття спадщини ви маєте право отримати спадщину та оформити право власності на спадкове майно.

Якщо виникли питання або бажаєте замовити юридичну послугу телефонуйте +38(095) 753-30-32, +38(097) 792-43-11 Call/SMS/Viber або пишіть на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. .

UP