Ніяка теорія, програма чи урядова політика не можуть зробити підприємство успішним: це можуть зробити тільки люди.

(Акіо Моріта)

Усе в житті має свій початок та кінець, усі життєві процеси є невідворотними. Питання "спадщини", "спадкового права" завжди було, існує і залишатиметься актуальним як для громадянина, суспільства, так і держави в цілому.

Саме тому, ми вирішили більш детально описати можливості спадкування майна та про можливі перетини на цьому шляху.

Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкування в Україні здійснюється наступним чином: за заповітом або за законом.

Пропоную почати вам знайомство зі спадкування за заповітом…

СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАПОВІТОМ

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

В Цивільному кодексі України зазначено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (хоча є виключення з правил, про які ми поговоримо пізніше).

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Спадкоємцями за заповітом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. Крім того, спадкоємцями за заповітом можуть бути юридичні особи та інші учасники цивільних відносин. Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. В той же час, Заповідач не позбавлений можливості без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування.

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті, яке викладається у письмовій формі та нотаріально посвідчується.

Необхідно зазначити і про існуючи види заповітів, такі як:

  • Заповіт з умовою: Заповідач може обумовити виникнення права на спадкування у особи, яка призначена у заповіті, наявністю певної умови, як пов'язаної, так і не пов'язаної з її поведінкою (наявність інших спадкоємців, проживання у певному місці, народження дитини, здобуття освіти тощо). Умова, визначена у заповіті, має існувати на час відкриття спадщини.
  • Заповіт подружжя: Подружжя має право скласти спільний заповіт щодо майна, яке належить йому на праві спільної сумісної власності. У разі складення спільного заповіту частка у праві спільної сумісної власності після смерті одного з подружжя переходить до другого з подружжя, який його пережив. У разі смерті останнього право на спадкування мають особи, визначені подружжям у заповіті.
  • Секретний заповіт: це заповіт, який посвідчується нотаріусом без ознайомлення з його змістом.

Як вже було зазначено вище, то заповіт це особисте розпорядження заповідача і тому, заповідач має право у будь-який час скасувати свій заповіт, змінити або написати новий. В цьому випадку кожний новий заповіт скасовує попередній.

Якщо в інших спадкоємців виникають сумніви щодо законності заповіту, то визнання заповіту недійсним відбувається лише в судовому порядку (далі ми більш детально про це поговоримо).

Часом відкриття самої спадщини є день смерті особи. Тому, одержавши інформацію про відкриття спадщини, нотаріус призначає день оголошення змісту заповіту. Про день оголошення заповіту він повідомляє членів сім'ї та родичів спадкодавця, якщо їхнє місце проживання йому відоме, або робить про це повідомлення в друкованих засобах масової інформації.

Прийняти саме спадкове майно необхідно протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Для цього спочатку подається нотаріусу заява про прийняття спадщини, а вже по закінченню шестимісячного терміну з дня відкриття спадщини ви маєте право отримати спадщину та оформити право власності на спадкове майно.

Особа, яка не прийняла спадщину в установлений строк, може звернутися до суду з позовною заявою про відновлення строку. Це не так легко, адже суддя цілком може відмовити, навіть при наявності незаперечних доказів ваших родинних стосунків. Що робити в цій ситуації, ми поговоримо в наступних наших статтях…

 

Сьогодні нами поверхньо розкрито тему спадкування, але ми будемо продовжувати – слідкуйте за нашими випусками.

Якщо виникли питання або бажаєте замовити юридичну послугу телефонуйте +38(095) 753-30-32, +38(097) 792-43-11 Call/SMS/Viber або пишіть на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. .

UP